2020 © All photographs on this site and their copyrights owned by Barış Aras and Elif Çakırlar unless otherwise stated.  Photographs are not to be reprinted or reused without the expressed permission of Barış Aras and Elif Çakırlar (flufoto)

BARIS ARAS & ELIF CAKIRLAR

Our names are Elif and Barış, ''flufoto'' is a nickname, FLU means "the fuzzy or unclear" in Turkish, and it summarizes our work's perspective.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümünde okurlarken kurdukları ortaklıkla (2003), sanatın ve ortak disiplinleri olan fotoğrafın farklı boyutları üzerine kafa yormaya başlayan Barış ve Elif, akademideki öğrencilikleri sonrasında da fotoğraf üretimlerine, ''flufoto'' adı ile devam etmektedirler. Portre, mekan-mimari ve manzara kavramlarının anlamları üzerine yoğunlaşan ikili; Profesyonel anlamda portre fotoğrafı ve mimari fotoğraf alanlarında, Bülent Erkmen'den, Vehbi Koç Vakfı ve Koç Üniversitesine, Zorlu Holding'den, Birleşmiş Milletler Örgütüne, prestij ve öneme sahip kişi ve kurumlar için de işler üretmektedirler.

Sinema'dan, çağdaş sanata, ilham aldıkları alanlardan beslenip, kavramsal boyutta da karşılığı olan, fotoğraf anlayışının peşindedirler.


We are Elif Çakırlar & Barış Aras from Istanbul, Turkey. Cogitating on conceptual dimensions of photography art, we established a partnership called “flufoto” while studying Photography in Mimar Sinan Academy of Fine Arts in Istanbul in 2003. After graduation, we continued to work on our personal projects which are dramatic photo images that reveal an intense cinematic style from the landscapes and portrait to contemporary art.


Nous sommes Elif Çakırlar et Barış Aras de Istanbul en Turquie. Cogitant sur les dimensions conceptuelles de l’art de la photographie, nous avons établi un partenariat appelé "flufoto" pendant nos études de la photographie à L’Académie des Beaux-Arts de Mimar Sinan à Istanbul en 2003. Après l'obtention de notre diplôme, nous avons continué à travailler sur nos projets personnels; des images dramatiques qui révèlent une style cinématographique intense de la paysages au portrait en passant par l'art contemporain.

jj

www.flufoto.com

flufoto@gmail.com

info@bariselif.com

PERSONAL DAILY 2002-2016

Show More
  • Facebook
  • Instagram